Gezginler

08/12/2020

Kim olduğunu ve tam olarak ne iş yaptığını fazla bilmesem de Craig Mod'u uzun zamandır takip ediyorum. Bildiklerim şöyle: Çoğunlukla Japonya'da yaşıyor, kitap tasarımıyla ve dijital yayıncılıkla ilgili çok şık projelere imza atıyor, Leica tutkunu ve yürümeyi seviyor. Yıllar önce kitap sayfalarının iki yanındaki boşlukların önemi üzerine bir yazısı sayesinde tanıştım ve bir daha da peşini bırakmadım. 

Craig Mod'un son projesi Tokyo'yu Kyoto'ya bağlayan tarihi Tōkaidō yolunu yürümek ve bunu bir kitap haline getirmekti. Aslında böyle yürüyüşleri yılda bir-iki defa küçük bir grup insanla beraber yapıyordu ama bu sefer pandemi yüzünden tek başına yola çıktı. Sırf bu proje için bir mektup grubu kurdu, her gün yolda gördüklerini anlatan kısa bir mesaj ve birkaç fotoğraf yolladı. Ben de oturduğum yerden takip ettim. Çok yetenekli bir anlatıcı (ve fotoğrafçı), okurken gerçekten çok uzak bir yerde yürüyor hissine kapılıyor insan. Şimdi yazdıklarını ve mektuplarına gelen yorumları toparlayıp sınırlı sayıda basılacak bir kitap haline getirecek.

***

Kerimcan Akduman, Instagram'da rastgele karşıma çıkmıştı ve benim gidip görmediğim yerlerden güzel fotoğraflar + videolar paylaşıyor diye takip ediyorum. Bir blogu olduğunu ve çok güzel gezi yazıları yazdığını yeni keşfettim. Tesadüf eseri, tam Craig Mod'un günlük mektuplarını takip ederken Kerimcan'ın da Japonya maceralarını okudum ve çok hoşuma gitti. Bir de geyikler. Turistik gezilerden ziyade kendini böyle tek başıma yollara vuranları okumaya merak saldım bu aralar.

***

Bu tesadüfe kafa yorarken yıllar önce heyecanlanıp sipariş ettiğim, daha paket gelmeden neden heyecanlandığımı unuttuğum (bana çok oluyor) kitaplardan biri aklıma geldi. Gittim, kitaplığımda buldum: İsviçreli gezgin, yazar ve fotoğrafçı Nicolas Bouvier'in Japonya anıları (The Japanese Chronicles). Bouvier de bundan elli atmış yıl önce işi gücü bırakmış ve kendini yollara atmış. Gezi yazısı türünün en önemli isimlerinden biri sayılıyor. Bu kitapta Japonya'da yaşadığı ve dolaştığı yıllarda yazdıklarını toplamış. Fakat en meşhur kitabı, 1953 yılında 24 yaşındayken yaptığı geziyi anlattığı The Way of the World. Bir arkadaşıyla birlikte Avrupa'dan yola çıkıp İstanbul ve Anadolu üzerinden Afganistan'la Pakistan arasındaki Hayber Geçidi'ne kadar gitmişler. Zamanında o kitabı da almışım, henüz okunmadığım diğer kitapların arasında beni bekliyor. Bilhassa bu ikincisi neden Türkçeye çevrilmemiş anlamadım.

Nicolas Bouvier Ankara yolunda

Pin It on Pinterest