Diğer Ludwig

08/12/2020

Christopher Nolan filmlerini çok severim ancak dört gözle beklediğim Tenet, bence fena halde sıkıcı ve —söylemeye dilim varmıyor ama— her açıdan kötü bir film çıktı. Sadece müziklerine bayıldım, o da hiç sürpriz olmadı çünkü bu aralar hayran olduğum insanlar listesinin ilk sıralarında İsveçli genç besteci Ludwig Göransson yer alıyor. (Şimdi öğrendim ki ilk ismini Beethoven'den almış. İlginç bir aile.) Kendisi bol ödüllü bir film ve dizi müzikleri bestecisi olmakla birlikte Childish Gambino albümlerinin prodüktörü. Yani şu muhteşem olayda (dikkat - rahatsız edebilir, etsin zaten) imzası olan adam. 

Tenet'in ve The Mandalorian'ın müziklerinden kendime bir playlist yaptım, evde sürekli dönüp duruyor. Bu yazı vesilesiyle paylaşıma açtım, şurada bulabilirsiniz. 

Bu arada The Mandolarian çok eğlenceli ve kaliteli bir dizi, Star Wars muhabbetinden hiç hoşlanmıyorsanız bile hoşuna gidebilir — bilhassa belli bir yaşın üzerindeyseniz ve eskiden pazar sabahları televizyonda izlediğiniz kovboy filmlerini özlüyorsanız.

Bütün bunlar ilginizi çekmiyor olabilir ama söz konusu dizilerden ve filmlerden bağımsız olarak, sırf yaratıcılık süreci üzerine iki tavsiyem var. 

Birincisi Göransson'un konuk olarak katıldığı bir podcast. Black Panther filmi için Afrika'ya araştırma yapmaya gidişini, orada tanıştığı müzisyenleri, yaptığı kayıtları ve o kayıtları kullanarak filmdeki bir parçayı nasıl katman katman oluşturduğunu anlatıyor. Hayatımda üst üste iki kere dinlediğim tek podcast bölümü budur. Ortalarında bir yerde tüylerim diken diken oldu. Yürüyüşe çıkmıştım ve bir köşeye oturup kaldım. 

İkincisiyse The Mandolarian'ın meşhur temasını nasıl bestelediğini anlattığı şu video. Bitmiş hali de şurada.

Bestecileri kıyaslamak gibi olmasın ama bunları yazarken aklıma Amadeus filminde, Mozart'ın ölüm döşeğinde Requiem'de Confutatis'i rakibi Salieri'ye katman katman notaya döktürdüğü sahne aklıma geldi. Çocukluğumdan beri bunu kaç yüz kere izledim bilmiyorum. 

Fotoğraf: Julian Berman, The New York Times

Pin It on Pinterest